انکودر چرخدار مدل ENC-1-2-T-24 آتونیکس

انکودر چرخدار مدل ENC-1-2-T-24 آتونیکس

انکودر چیست و انواع کاربرد انکودر: انکودر وسیله ای است که در ماشین های صنعتی به کار می رود انکودر یک دستگاه الکترومکانیک است که موقیعت زاویه ای یا حرکت یک شفت یا محور را به سیگنال آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می نماید . انکودرها از لحاظ ساختمانی به انواع ذیل تقسیم می شوند : انکودرچرخشی یا انکودر دورانی یا شفت انکودر وسیله ای است الکترومکانیکی که مو ...

موجودی : موجود در انبار

برچسب محصول :


انکودر چیست و انواع کاربرد انکودر:

انکودر وسیله ای است که در ماشین های صنعتی به کار می رود انکودر یک دستگاه الکترومکانیک است که موقیعت زاویه ای یا حرکت یک شفت یا محور را به سیگنال آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می نماید .

انکودرها از لحاظ ساختمانی به انواع ذیل تقسیم می شوند :

  1. انکودرچرخشی یا انکودر دورانی یا شفت انکودر وسیله ای است الکترومکانیکی که موقعیت یا حرکت زاویه ای یک شفت یا یک محور را به یک کد آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می کند انکودر دورانی معمولا از یک یا دو جفت ال ای دی فرستنده و گیرنده و یک دیسک مدرج استفاده می کند .
  2. انکودر های خطی: دارای انواع نوری و مقاومتی و مغناطیسی بوده و برای اندازه گیری خطی استفاده می شوند نوع نوری دارای خروجی دیجیتال و نوع مغناطیسی و مقاومتی دارای خروجی آنالوگ می باشند .

انکودر رو تاری در بسیاری از برنامه های کاربردی استفاده می شود که نیازمند چرخش نامحدود چرخ محرک دقیق از جمله کنترل صنعتی ،رباتیک ،لنزهای عکاسی خاص دستگاههای ورودی کامپیوتر می باشند.

انکودرهای از لحاظ عمل کرد به موارد ذیل تقسیم می شوند.

1-انکودر نوری

انکودرهای نوری از دقیق ترین انکودرها هستند .

2-انکودر مغناطیسی

با وجود اینکه انکودرهای نوری مقاوم ترند و اغلب در محیطهای در معرض آلودگی ،بخار ،لرزش و سایر انواع تداخل های محیطی استفاده می شوند ولی قدرت تفکیک یا دقت آن ها نسبت به انکودرهای نوری پائین تر می باشد .

3-انکودر خازنی

انکودرهای خازنی از نظر نیرو مانند مدل های مغناطیسی هستند ولی دارای قدرت تفکیک پذیری بالاتری از انکودرهای نوری هستند.انکودرها از نظر نوع نظرخروجی سیگنال به دو دسته تقسیم می شوند .

الف:مطلق

ب:افزایشی

انکودرها معمولا در سیستم های اتوماسیون و کنترلی در قسمتی نصب می شوند که بتوانند از خروجی فیدبک را برای کنترلر ارسال کنند و پارامترهای زیر را مشخص کنند .

1-اندازه گیری سرعت

2-اندازه گیری و کنترل موقعیت

3-جهت چرخش شفت

انکودرهای چرخشی افزایشی به این معنی می باشد که تا زمانی که انکودر در حال حرکت است در خروجی پالس و سیگنال داریم و برای اندازه گیری سرعت و موقعیت باید در کنترلر تعدا ایمن پالس ها شمارش شود ولی اگر کنترلر بازنشانی شود موقعیت قبل انکودر را فراموش کرده و دوباره باید شمارش پالس های انکودر اطلاعات جدید را کسب کند .

انکودرهای مطلق در هر نقطه و موقعیت که باشد سیگنالی که در خروجی برای کنترلر ارسال می کند بیانگر همان مکان می باشد در واقع انکودرهای مطلق یک تعداد عدد یونیک برای هر زاویه از انکودر که با قرارگیری در آن نقطه پالس و کد آن در خروجی ظاهر می شود .

انکودرهای چرخشی مغناطیسی تفاوت عمده ای با انکودرهای افزایشی و مطلق دارند در این انکودرها پالس ها به صورت سیگنال آنالوگ می باشد که با اندازه گیری فرکانس و اختلاف فاز و شمارش نقاط صفر سیگنالها می توانیم سرعت موقعیت و جهت حرکت شفت را به دست آوریم.

ویژگی های اصلی

● مناسب برای اندازه گیری طول یا سرعت هدف در حال حرکت پی در پی توسط نوع

چرخی

● شکل موج خروجی با توجه به اندازه گیری فاصله متناسب با  نوع واحد بین المللی اندازه گیری (متر یا

اینچ)

● منبع تغذیه: 5VDC، 12-24VDC 5 ±٪

اطلاعات تکميلي
دقت:سانتیمتر
مقدار ولتاژ:24

24
مقدار ولتاژ
تماس با ما 021 - 33 95 61 00